E-ITSPEA 15: Eetika ja IT
Kas tehnoloogia saab olla iseenesest eetiline või ebaeetiline? Minu meelest ei saa tehnoloogiate kohta öelda, et need on juba iseenesest eetilised või ebaeetilised. Pigem sõltub asi sellest, milleks ja kuidas neid kasutatakse. Näiteks krüpteerimine võib olla väga hea asi, kuna see kaitseb inimeste privaatsust, (riigi)saladusi ja tavalist suhtlust. Samas saab sama krüpteerimist kasutada ka kuritegevuse varjamiseks. Seetõttu oleks väga imelik öelda, et krüpteerimine ise on eetiline või ebaeetiline, vaid eetilisuse hinnang tekib pigem inimeste kasutusviisi, eesmärgi ja mõju järgi. Pigem tegu halli alaga Isiklikult ütleks, et selline hall ala ongi kõige tavalisem, kus see sõltub erinevatest omadustest ja kasutusest. Näiteks näotuvastust võib kasutada kadunud inimeste leidmiseks või ligipääsu turvalisemaks tegemiseks, aga samas võib see muutuda jälgimisühiskonna tööriistaks. Tehisintellekt võib aidata arstil haigust märgata, aga võib ka teha kallutatud otsuseid, kui andmed või süsteemi ...